Ubytování

Co zdejší kraj nabízí

Nestíháte před dovolenou naplánovat svůj dovolenkový program? Nevadí! Přijeďte i tak. Kam se chcete podívat, co chcete zažít a jak budete trávit svůj čas, si můžete průběžně a v klidu plánovat s využitím prověřených tipů uvedených na této stránce.

Přijměte mé pozvání na návštěvu míst, které mám rád. Ať se stanou blízká i vašemu srdci. Přeji příjemné výlety. Ať máte chuť se k nám vracet.


Pěší, cyklo a lyžařská turistika

Orlické hory na dohled nabízejí vyžití pěším turistům, cyklistům i příznivcům běžek a lyžování. Přes den můžete například lyžovat v Deštném nebo na polské straně Šerlichu. Večer pak strávíte u nás, uprostřed tiché zimní noci na Spáleništi.

Dobrý pomocníkem pro Vaše plánování můžou být online mapy.

Mapa okolí


Hrady a zámky

Penzion Spáleniště leží v krajině zámkům a hradům zaslíbené.

Opočno

Zámek s rozsáhlými sbírkami loveckých trofejí, zbraní a různých vzácných předmětů nashromážděných místními pány, hrabaty z rodu Coloredo Mansfeld na jejich cestách po celém světě.

Stránky Trasa (14 minut)

Rychnov

Kolowratský zámek spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice je jedním z největších a nejkrásnějších barokních celků v Čechách. Jeho silueta výrazným způsobem utváří panorama Rychnova nad Kněžnou.

Stránky Trasa (22 minut)

Častolovice

Na zámku, pokud budete mít trochu štěstí, můžete potkat paní hraběnku, která tam bydlí a ráda chodí pohovořit s návštěvníky, nebo si tu děti mohou pohrát v mini zoo s domácími zvířátky. V oboře uvidíte bílé daňky.

Stránky Trasa (24 minut)

Náchod

Náchodský zámeček vršku kulatého… Děti ocení živé medvědy v medvědáriu. Historické jádro města v podzámčí je městskou památkovou zónou.

Stránky Trasa (26 minut)

Ratibořice

Zámek je Národní kulturní památka. Je znám osobou spisovatelky Boženy Němcové a jejím dílem Babička, stejně tak postavou paní kněžny – vévodkyně Kateřiny Vilemíny Zaháňské.

Stránky Trasa (28 minut)

Potštejn

Zřícenina hradu, kde je ukryt velký poklad místního loupeživého rytíře. Křížová cesta, podél které se dostaneme na hrad, je ze 14 zděných kapliček. V obci je také zámek otevřený pro veřejnost.

Stránky Trasa (32 minut)


Památky vojenské historie

Běloves

Běloveský pevnostní skanzen zahrnuje řadu obranných objektů československého opevnění z let 1935-38, které jsou propojeny naučnou stezkou. Srdcem projektu je objekt těžkého opevnění N-S 82 Březinka, pěchotní srub vybavený jako v roce 1938. Systém navazuje na dobrošovský pevnostní komplex.

Stránky Trasa (23 minut)

Dobrošov

Pevnostní komplex z období první republiky v blízkosti Náchoda nabízí možnost prohlídky celé řady pevností, srubů a tvrzí v okolí obce Dobrošov.

Stránky Trasa (24 minut)

Jaroměř

Vojenská pevnost Josefov postavená na ochranu Habsburků před Pruskem. Disponuje jedním z nejrozsáhlejších podzemních obranných systémů v Evropě s využitím 35 km chodeb. Pojďte se podívat!

Stránky Trasa (30 minut)


Jiné pamětihodnosti

Dobruška

Rodný domek F. L. Věka, Židovské muzeum anebo radniční věž, ze které je za hezkého počasí vidět až na Sněžku.

Trasa (10 minut)

Babiččino údolí

Národní přírodní památka a národní kulturní památka. Název údolí je odvozen od názvu díla Boženy Němcové Babička, jehož děj sem spisovatelka umístila. Staré Bělidlo, Viktorčin splav,… místo pro povedený rodinný výlet.

Stránky

Dvůr Králové

Safari se zaměřuje na chov afrických zvířat, kterých chová na 350 druhů. Od května do září se můžete pohybovat po rozlehlých pastvinách přímo mezi zvířaty.

Stránky

Homole

Poutní areál s kostelem Panny Marie Bolestné a s unikátním a impozantním vstupním kamenným schodištěm o 153 schodech. Národní kulturní památka s nádherným umístěním v krajině.

Kuks

Unikátní barokní lázeňský areál se špitálem, barokní lékárnou a bohatou sochařskou výzdobou. V okolní přírodě je umístěn Braunův Betlém - špička evropského barokního sochařství z díla Matyáše Brauna.

Stránky

Peklo

Bývalý mlýn v hluboce zaříznutém údolí řeky Metuje. Přestavený podle architekta Jurkoviče na turistickou chatu je nyní nepřehlédnutelným a atraktivním magnetem místních znalců krajiny. Tady Vám bude chutnat jinak…

Stránky

Třebechovice

Třebechovické muzeum betlémů se 400 betlémy. Národní kulturní památka - světoznámý Proboštův mechanický betlém s více než 2 000 vyřezávaných dílů zaujme velké i malé kluky.

Stránky

Za obcí vás přivítá Podorlický skanzen.

Stránky


Koupání

Dobruška

Venkovní koupaliště a krytý plavecký se 4 metrovou skokanskou věží. K dispozici je malý bazén, whirpool a parní komora.

Stránky Trasa (11 minut)

Rozkoš

Návštěva přehrady v blízkosti České Skalice s možností koupání a půjčovny loděk.

Trasa (21 minut)

Kudova zdroj

Malebné lázeňské městečko hned za polskou hranicí. Zde můžete ochutnat léčivé prameny, zajít na masáž, projít se krásným parkem, zaplavat si v bazénu, nebo si objednat v místní restauraci pověstného smaženého pstruha.